sobota, 5 kwietnia 2014

Lipscani

Kiedyś:

http://www.getlokal.ro/ro/article/lipscani

Teraz:


To bijące wieczornie, serce Bukaresztu. Od średniowiecza przyciągające swoim urokiem, kiedyś kupców, dziś imprezowiczów:


To na Lipscani widać najlepiej, że Bukareszt ma się lepiej niż w 2005 roku, gdy mieszkaliśmy tu po raz pierwszy...

http://fotografii-din-bucuresti.blogspot.ro/2011_05_01_archive.html
Wtedy nie było nawet bruku, brnęło się w błocie pośród na wpół zawalonych kamienic, i tylko co bardziej przedsiębiorczy właściciele wystawiali przed swój biznes deski zastępujące chodnik.
Again: Prawie robi wielką różnicę....
Lipscani padło ofiarą  urbanistycznej wizji architektonicznej Ceaușescu, który wykorzystał zniszczenia powstałe w '77  podczas potężnego trzęsienia ziemi. ( Polonia nerwowo szepce, że podobno  idzie kolejne duże, ... Winter is coming, my friends, Winter is Coming! ) i zrównał z ziemią kolejne zabytki by zalać miasto betonem.

Na szczęście część ocalała....

To jedyny deptak Bukaresztu. Z brukiem! Czego chcieć więcej!
Trzeba wiedzieć, że zabawa na Lipscani to, pewnego rodzaju survival, niektóre domy ostrzegają wielką czerwoną kropą. To znaczy, że są uszkodzone w trzęsieniu ziemi i grożą zawaleniem.... 


Od 37 lat nie znaleziono czasu ani środków na renowację tysięcy budynków...
A podobno na wielu innych kropek nie ma, bo ceny lokali w tych budynkach  drastycznie spadały.... Na Lipscani kryje się wiele skarbów, i gdy tylko, droga A.B  znowu zrobi słońce, zdobędę materiał na nowy wpis....

2 komentarze:

 1. I tak Cie poznalam;)

  Ciekawe bardzo to co piszesz .
  Dlatego, bardzo podziwiam powojenna polska odbudowe, kraj byl biedny, w oplakanym stanie, a jak pieczolowicie go odnawiano.
  Koscioly (w kraju komunistycznym!!!), Stare Miasto w Warszawie wg. zachowanych planow.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę Ci powiedzieć, że cerkwie też są w pięknym stanie tutaj! Pomiędzy sypiącymi się blokowiskami stoją, pięknie odnowione. Planuję zrobić też wpis o cerkwiach właśnie. Dokumentuję, póki co ;)
   Jak mnie poznałaś? :)

   Usuń